м.Львів, ТЦ «ТРИ СЛОНИ» (-1 поверх)      /067/ 110-33-77, /097/ 924-85-03

Як вибрати акустичну систему?

05 / 03 / 2013

1. Скільки смуг у акустики?
2. Потужність акустики
3. Чутливість і частота акустики
4. Активна чи пасивна акустика?
5. Тип корпусу
6. З чого зроблені колонки
5. Купувати комплект або збирати по частинах?
6. Розмір колонок


Для початку визначіться, що і навіщо вам потрібно. Зрозуміло, що у чутливого меломана одні запити, а у гримлячої сковорідками домогосподарки - зовсім інші. Крім того, реально оцініть можливості свого приміщення. Погодьтеся, нерозумно втискувати в кімнатку три на три метри величезні концертні колонки. Варто також враховувати під яким брендом випущена акустична система.

1. Скільки смуг у акустики?

Ваша акустика може бути як односмуговою, так і п'ятисмуговою. Якщо немає особливих запитів або ви начисто позбавлені музичного слуху, вам вистачить і односмугової системи, в якій всі звуки будуть виливатися з одного динаміка. Хоча, напевно, краще все-таки обзавестися двосмуговою, де один динамік буде відтворювати звуки низьких і середніх частот, а інший - звуки високої частоти. При більш вимогливих музичних смаках варто спробувати придбати трисмугову аудіосистему, у якої за низькі, середні і високі частоти відповідають окремі динаміки.

2. Потужність акустики

У народі побутує хибна думка, що потужність акустики безпосередньо пов'язана з її гучністю. Це не так. Акустика може надовго позбавити сну ваших чутливих сусідів, але ця подія ніяк не буде пов'язане з її потужністю. Потужність - скоріше показник механічної надійності: чим вона вище, тим надійніше система. Вибираючи акустику, обов'язково враховуйте одну важлива обставину - потужність колонок обов'язково повинна бути вищою за  потужність підсилювача, інакше їх пісня буде недовгою.

3. Чутливість і частота акустики

А ось від чого дійсно залежить гучність системи, так це від її чутливості, вимірюваної в децибелах. Їх кількість показує звуковий тиск ваших колонок на навколишній простір. Як ви розумієте, чим вища чутливість, тим потужніший звук. Звичайному слухачеві цілком підійде чутливість в 85 децибел.

Дуже важливим параметром також є частота акустичної системи. Ми здатні чути звуки в діапазоні від 20 до 20000 Гц. Низькі частоти - від 20 до 150 Гц, середні частоти - від 100 до 7000 Гц і високі частоти - від 5000 до 20000 Гц. Якщо акустика потрібна лише як доповнення до домашнього кінотеатру, то цілком вистачить частотного діапазону від 100 до 20000 Гц. Для меломанів більше підійде система з діапазоном від 20 до 35000 Гц.

4. Активна чи пасивна акустика?

При виборі акустичної системи важливо знати, що у активної акустики фактично кожен динамік (тобто кожна смуга частот) посилюється окремим підсилювачем. Крім того, розділові фільтри коштують не на виході, а на вході підсилювачів і вони також активні. Це дає чимало переваг активних акустичних систем перед пасивними. По-перше, активний фільтр легше відрегулювати. По-друге, забезпечується краща якість звучання за рахунок того, що динаміки підключають безпосередньо до підсилювачів. По-третє, активні акустичні системи мають більш широкий діапазон відтворюваних частот. І, по-четверте, активні колонки оснащені регулятором гучності, що підвищує їх зручність при експлуатації.

Перевага пасивних систем в тому, що для них не потрібно підведення лінійного сигналу і напруги до кожної колонці, на відміну від активних. Однак при цьому для пасивних акустичних систем потрібен зовнішній підсилювач.

5. Тип корпусу

При виборі акустики зверніть увагу і на тип корпусу. Найпопулярніші акустичні системи - закритого або фазоінверторног типу. Корпус закритого типу - найбільш простий і при цьому він цілком може задовольнити ваш смак. Однак закритий простір підвищує частоту нижнього резонансу. Це в підсумку негативно позначається на передачі низьких частот. Більшість сучасних акустичних систем використовують фазоінверторний тип корпусу.

6. З чого зроблені колонки?

Колонки можуть бути зроблені як з пластика, так і з дерева або ДСП. У кожного матеріалу є свої достоїнства. Пластик дає можливість реалізувати найсміливіші дизайнерські рішення, він легкий і дешевий, колонки зроблені з нього займають менше місця. Правда, і звук такої акустики буде простіше - він сильно спотворюється при збільшенні гучності, колонки починають деренчати. Пластикову акустику найчастіше використовують для озвучування комп'ютера, а для перегляду фільмів і прослуховування музики краще купити з ДСП або дерев'яні колонки. Якщо ви все-таки вирішили зупинитися на пластмасі, подбайте про те, щоб колонки мали неправильну форму, були без широких плоских панелей і перегородок, гострих краів і кутів. У будь-якому випадку у вашій акустиці повинні бути відсутніми вентиляційні отвори, всі з'єднання повинні бути якісно проклеєні.

7. Купувати комплект чи збирати по частинах?

Акустичні системи випускають готовими комплектами, а бувають і розділеними на окремі складові. Готові системи зазвичай складаються з центрального блоку, сабвуфера і сателітів. Окремо можуть продаватися універсальні гучномовці, фронтальні гучномовці, фронтальний або тиловий гучномовці, гучномовці центрального каналу, гучномовці тилового каналу, сабвуфери, універсальні гучномовці з вбудованим сабвуфером, монітори і сателіти.

Якщо ви вирішили зупинитися на готовому комплекті, то придивіться до кількості гучномовців. Фронтальні і тилові колонки повинні продаватися парами, а в сабвуфера і центрального каналу повинно бути по одному гучномовцю. Якщо акустика потрібна для комплектування домашнього кінотеатру, то підбирайте ту, у якої є тиловий канал - він додасть ефект оточення звуком.

Колонки і сабвуфери також можуть бути як полочними, так і підлоговими (напольними). І в тих, і в інших є свої переваги для тих, хто збирає свою акустику по частинах. Підлогові, як правило, більш потужні і порадують більш якісним звуком, зате полочні більш зручні при розміщенні в міській квартирі. Їх можна прикріпити хоч по кутках, вони не будуть «плутатися під ногами».


Джерело: 003.ru